Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace | Beru na vědomí
Moderuje herec JAROSLAV ŠMÍD

Rozhovor s Jaroslavem Šmídem

Jaroslav Šmíd je profesionální herec ve Švandově divadle a také majitel seznamovací agentury RychlýRande seznamující způsobem speeddating. Zeptali jsme se ho, jak taková seznamka funguje.

Jaroslave, kdy vznikla rychloseznamka RychlýRande?
Bylo to v roce 2004. To jsem si nechal registrovat značku RychlýRande.

Na tento způsob seznamování jste přišel sám?
To ne. Setkal jsem se tehdy s mou kamarádkou, která se vrátila po dvou letech z Velké Británie. Povídala své zážitky z pobytu a také se zmínila o speeddatingu a jak to bylo zábavné. Mě to tehdy ohromně zaujalo a přišlo mi to geniální, jednoduché a praktické. A tak se zrodil podnikatelský plán, který jsem zrealizoval.

Jak to tehdy začalo?
Nebylo to jednoduché. Nikdo v ČR takovou seznamku nedělal a tak jsem začal na zelené louce. Inspiraci jsem hledal pouze na zahraničních internetových stránkách. Pomohli mi přátelé a společně jsme začali budovat značku. Uvědomte si, že se psal rok 2004 a počítač doma moc lidí tehdy ještě nemělo. Důvěra v internet byla nulová, nemluvě o platbách předem za nějakou neověřenou službu. Ale vydržel jsem, nevzdal to a nakonec se to povedlo. Je tu fungující seznamka, první a nejlepší!

V čem si myslíte, že je speeddating ideální pro seznamování?
Tak pro mě je podstatné to, že jde o setkání naživo. Žádná virtuální realita! Sám jsme to zažil na vlastní kůži, když jsem se pokoušel před lety seznámit přes jeden seznamovací portál. Píšete si, posíláte fotky a konečně domluvíte schůzku. Pak stojíte na smluveném místě a nikdo nakonec nepřijde. To se mi stalo dvakrát. Nechápal jsem to, byl jsem naivní. Všeobecně na internetu je plno magorů co si vytvářejí druhou virtuální identitu. Samy jsou asi ve skutečnosti nešťastní.

Pro koho je vlastně RychlýRande určeno?
Těm co upřednostňují aktivní způsob života, chtějí poznávat nové lidi a zážitky. Pro ty, co nemají mnoho času, příležitosti na seznamování a bary pro ně nejsou zrovna ideálním místem na seznamování. A také pro ty, co ocení cenu a výkon. Je potřeba to brát jako příležitost. Vše je o náhodě a zde ji jdete vstříc. O nic jiného nejde. Když se pak objeví láska, je to jen dobře. Když budete sedět doma, těžko někoho potkáte.

Jsou na našem trhu další agentury provozující speeddating?
Samozřejmě. A co jich tu už bylo! Počítám za tu dobu osmi let tak 20. Pokaždé se nějaká objevila a po půl roce zase zmizela. Dnes jsou na našem trhu aktivní asi tak čtyři seznamky, které dělají speeddating. Jsem rád, že tu jsou. Konkurence je zdravá.

Lišíte se v něčem od konkurence?
Tak produkt je v podstatě stejný. Jde o seznamování face to face, seznamování naživo. Lišit se pak můžete pouze profesionálním přístupem k účastníkům, jak organizujete seznamovací večery a servisem. Jsem profesionální herec, celý večer moderuji a snažím se vytvářet pohodovou a přátelskou atmosféru. Asi nedůležitější pro účastníky je, kolik protějšků na setkání mohou potkat. Garantujeme na každém setkání minimálně 10, nebo 15 protějšků. Jiné agentury mají garanci třeba pouze 8 protějšků. Ano, cena za takové setkání je levnější, ALE! Zde bych byl ostražitý a nepodlehnul hned ceně! Když to pak spočítáte, cena a počet protějšků, zjistíte, že např. při ceně za setkání 590Kč a garanci 15 protějšků vás jedno seznamovaní stojí 40Kč. Za 490Kč a garanci 8 protějšků zaplatíte 60Kč! Kdo je tedy nakonec levnější?

Jednou jsem slyšela, že je to seznamka pro „zoufalce“
Tak to pardon. Co znamená termín „zoufalec“? Je to termín pro člověka, který je singl? Pokud ano, tak to jsem momentálně také „zoufalec“! (směje se) Ale teď vážně. Sám jsem se s tím už několikrát setkal přímo na našich seznamovacích večerech. Jednou ke mně přišla účastnice setkání a říká mi jak je překvapená, že tu nejsou žádní „zoufalci“. A já ji odpověděl: „Vidíte, mě taky tak nepřipadáte.“

Kolik jste už seznámili lidí. A máte šťastné páry?
Za tu dobu jsme už uskutečnili víc jak 300 seznamovacích večerů pro téměř 10 000 žen a mužů. Kolik lidí se dalo na našich setkáních dohromady a vzniknul vztah, to skutečně přesně nevím. Každopádně na našem webu máme odkaz na děkovné e-maily od účastníků a několik fotografií ze svateb těch, co se u nás potkali. Byl jsem dokonce jednomu páru za svědka! A to mě moc těší.

Když jdu na seznamovací večer poprvé, jak se mám připravit, co můžu udělat pro to, abych udělal dobrý dojem?
To je dobrá otázka. Je mi jasné, že když jdete kamkoliv poprvé, nevíte, co vás přesně čeká, tak jste pochopitelně nejistí a to nikdy nepřispívá k osobní pohodě. Shrnul bych to do takového desatera:
  1. Přijď na setkání s dobrou náladou, pohodou a otevřenou myslí! A neber se moc vážně. O nic nejde. Všichni přišli za stejným účelem jako ty. Nejsi v tom sám.
  2. Oblékni se do toho, v čem se cítíš nejlépe. Nemyslím tím domácí papuče a tepláky, ale to co jsi ty, a jak vnímáš důležitost večera.
  3. Nepřežeň to s parfémem, ale když voníš, sbíráš body.
  4. Nevymýšlej složitou strategii, abys zapůsobil. Vše se stejně nakonec prozradí.
  5. Na jedno setkání s protějškem máš tři minuty a věř, že to opravdu stačí, aby zafungoval instinkt, intuice. Je dobré naslouchat a věřit tomuto vnitřnímu hlasu.
  6. Neměj pocit, že musíš ten večer potkat někoho na celý život. Je to o náhodě. Když nepotkáš, přijdeš zas. Nic se neděje.
  7. Vnímej to, že seznámit se s tolika lidmi za jeden večer je zábavné a užívej si to. Svět je tak barevný.
  8. Povídej si o tom, co tě na druhých zajímá. Někoho zajímá práce, jiné zase co rád jí. Neboj se zeptat, projevit se a naslouchat.
  9. Když budeš váhat, zda označit protějšek ANO či NE, napiš „ANO“. Tím nic nepokazíš. Nebudeš toho pak litovat.
  10. To, že jsi přišel na setkání RR, je pro tebe dobrá zpráva v tom, že chceš něco ve svém životě změnit a něco pro vlastní spokojenost udělat!

Děkuji vám Jaroslave za rozhovor

Jaroslav Šmíd Jaroslav Šmíd